Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Американецот Мајкл Пакард, ловец на јастози, беше проголтан од голем грбав кит па по неколку секунди китот го исфрли од устата, пишува BBC.

56-годишниот Пакард изјави дека додека нуркал завршил во устата на кит каде минал околу 40 секунди по што китот го исплукал. За медиумите тој раскажа дека отпрвин мислел дека бил нападнат од голема бела ајкула, позната во таа област, но набргу сфатил дека станува збор за кит.

„Сфатив дека сум во устата на кит и дека тој се обидува да ме проголта. Помислив дека ова е сигурна смрт, во мислите се простив од жена ми и двата сина“, вели Пакард.

Тој изјави дека китот излегол на површината, го исфрлил од уста и почнал да ја тресе главата.

„Одеднаш се најдов во воздух, како на врв од фонтана и паднав во вода. Бев слободен и почувствував дека пловам по водата. Не можев да си поверувам“, раскажа тој.

И покрај постојаните молби од сопругата да најде друга работа, тој нема намера да ја заврши 40-годишната кариера како нуркач во Кеј Код.

Грбавите китови можат да пораснат до 15 метри и тежат околу 36 тони.

Remote video URL
Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Чек дис аут

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Read more

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Read more

Запознајте го Орео, кучето кое помага на болни деца

Read more

Тинејџерка тргнува на пат околу светот со авион, сака да сруши рекорд

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе