Китови-убијци напаѓаат бродови во Шпанија, научниците зачудени

Орките, односно китовите-убијци обично не напаѓаат луѓе, но сè почесто има случаи на напади во Шпанија, кога овие големи цицачи напаѓаат бродови.

Неколку орки на северот на Шпанија удирале и лулале бродови и чамци. Последниот случај се однесува на јахта долга 11 метри. Китовите удриле по јахтата најмалку 15 пати поради што се скршило кормилото па било невозможно да се управува со бродот. Јахтата на крајот била одвлечена до Коруна.

„Удираа во кормилото. Ги исклучивме моторите и целата електроника. Подоцна бевме спасени“, изјави капетанот на јахтата Beautiful Dreamer.

Шпанските власти објавија информации за инцидентот со цел да предупредат на опасноста. Ова не е првпат орки да напаѓаат бродови, два случаи претходно беа забележани и во август. Иако еден од бродовите се обидел да ги избегне орките, тие сепак го нападнале.

Научникот Алфредо Лопес истакнува дека ваквите инциденти се чудни, но нема причина за паника. Тој вели дека е можно орките да учат и експериментираат, но можно е нивно младенче да страдало во рибарска мрежа.

Засега остануваат само претпоставки за ваквото однесување на орките.

Remote video URL

 

Тагови
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Чек дис аут

Како денес изгледа момчето од Kinder чоколадо?

Read more

Уште ова фалеше - риби играат фудбал

Read more

Англичанец носел змија како заштитна маска во автобус

Read more

Пијана мајка со бебето лудувала на скејт-парк

Read more

Магазин

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Читај повеќе
  • filter

Како денес изгледа момчето од Kinder чоколадо?

Читај повеќе
  • play_arrow

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уште ова фалеше - риби играат фудбал

Читај повеќе
  • play_arrow

Шокантна трансформација на актер пред и по негово отрезнување

Читај повеќе

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Читај повеќе