Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Научници објавија докази кои потврдуваат дека орките ловат големи бели ајкули.

Станува збор за видео снимено со дрон, а кое прикажува како орки убиваат голема бела ајкула.

Јато китови-убијци е снимено во потера на големи бели ајкули, а истата траеше еден час. Целиот настан е снимен со дрон и од хеликоптер.

„Никогаш претходно не сме виделе вакво однесување, дефинитивно не од воздух“, изјави Алисон Таунер, експерт за ајкули од Јужна Африка.

Едното видео е снимено во мај, а прикажува пет орки кои ловат и убиваат голема бела ајкула. Научниците веруваат дека уште три ајкули се убиени во текот на ловот.

„Китовите-убијци се многу интелигентни и друштвени животни. Методата на лов ги прави ефикасни предатори“, вели Сајмон Елвен, експерт за морски цицачи и коавтор на студијата.

Орките се познати како предатори кои ловат различни видови ајкули, но доказите на напади на големи бели ајкули досега беа ограничени.

Во истражувањето не е откриена причината за ваквото однесување.

Remote video URL
реклама

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Read more

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Read more

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Read more

Чек дис аут

Водителка покажа среден прст во живо

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

6 работи за вашиот лет што екипажот нема да ви ги каже

Read more
 

Магазин

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Читај повеќе

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Читај повеќе

Кривата кула во Болоња треба да се реновира бидејќи може да се урне

Читај повеќе

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Водителка покажа среден прст во живо

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Читај повеќе

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Читај повеќе

Во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите манипулатори?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе