Кларк: Вучиќ сака да го земе барем северниот дел на Косово, да ја разбие БиХ и да формира голема Србија

Пензионираниот американски генерал Весли Кларк и косовскиот премиер Албин Курти гостуваа во програмата на CNN.

Во изјава за медиумот Кларк вели: „Вучиќ сака да го окупира барем северниот дел на Косово, а можеби и повеќе, и да ја разбие Босна и Херцеговина и да формира голема Србија. Ако потфрлиме во Украина, таа неволја ќе се врати токму на Балканот“, пренесува Slobodna Bosna.

Кларк додава дека „Србија е руска рака на Балканот“.

„Србија им служи на руските интереси. Сега претседателот Вучиќ е паметен. Се претставува како да игра на двете страни, но кога ќе дојде време, ќе го направи она што Путин го бара од него“, тврди генералот Кларк, пренесува Radio Sarajevo.

Косовскиот премиер Курти предупредува:

„Нашиот северен сосед е многу агресивен кон Косово. Србија има 48 напредни оперативни бази околу границата, кои чекаат нова можност. Кремљ и Белград историски, политички и оперативно се имитираат еден со друг“, рече тој, пишуваат медиумите во соседството.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Регион

Големи протести во Албанија: Летаат молотови коктели и се бара оставка од премиерот

Read more

Ослободени сите обвинети за обидот за државен удар во Црна Гора, уапсени двајца обвинители

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Таткото на Данка: Адвокатите треба да се срамат пред дипломите

Read more
 

Вести

Бебе оставено среде центар во Велес, случаен минувач го однел во болница

Читај повеќе

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Читај повеќе

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Големи протести во Албанија: Летаат молотови коктели и се бара оставка од премиерот

Читај повеќе
  • play_arrow

Што сè видовме на Викенд на гордоста - Скопје 2024?

Читај повеќе

На конкурсот за годишни награди на Друштвото на писателите пријавени вкупно 35 дела

Читај повеќе

Четворица малолетници најдени затруени, итно се пренесени на Токсикологија

Читај повеќе

Температури до 42°C, UV индексот 10

Читај повеќе

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија

Читај повеќе