Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Научните истражувања на Природонаучниот музеј (NHM) во Виена покажаа дека праисториските ајкули биле погодени од тогашните климатски промени.

Пред 325 милиони години, праисториските ајкули пливале во морето во областа на денешните Карнски Алпи. Во периодот помеѓу 1989 и 2015 година, собирачите на фосили ги пронајдоа забите на најстарите ајкули во Австрија.

Поместувањето на континентите не само што ги создало планинските венци, туку имало и големо влијание врз морската фауна. Кога суперконтинентите Евроазија и Гондвана почнале да се судираат, во близина на екваторот помеѓу копнените маси се формирал тропски крајбрежен појас.

Ова биле живеалишта на најстарите ајкули во Австрија, чии геолошки остатоци се денес во Карнските Алпи. Научните анализи на останките покажаа дека климатски промени довеле до првото масовно истребување кај праисториските ајкули.

Периодот карбон, пред 360 милиони години, го обележале драстични климатски промени. На половите постојано се формирале ледени капи, а нивото на морето драстично се намалувало. Непосредно пред првата голема глацијација, климатските промени довеле до масовно истребување на праисториските ајкули.

Кратката фаза на опоравување била проследена со втор бран на истребување. Топењето на мразот по врвот во периодот на замрзнување предизвикало создавање на нови живеалишта во кои живееле слатководните ајкули.

„Ајкулите што живееле во морињата полека закрепнувале, додека слатководните ајкули во реките и езерата на континентот брзо се размножувале и ја зголемувале разновидноста“, објаснува Ирис Фејтингер, од Природонаучниот музеј во Виена.

Ова истражување е објавено во списанието Journal of Vertebrate Paleontology.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Наука

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Read more

Како животните ги добиваат нивните шари?

Read more

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Read more

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе