Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Бројот на екстремни временски услови што се случуваат низ целиот свет се зголемува како резултат на климатските промени, покажаа истражувањата.

Околу две третини од копното на Земјата ќе се соочуваат со „влажна и понестабилна“ хидроклима на дневна и повеќегодишна основа, што значи поголеми промени помеѓу влажните и сувите екстреми, пишуваат истражувачите во студијата објавена во списанието Science Advances.

Научниците исто така предупредуваат дека една третина од вкупната површина на светот ќе стане уште посува.

Според тој меѓународен тим научници, екстремните врнежи од дожд претставуваат дополнителна закана за инфраструктурата и општеството воопшто.

Како прво, глобалното затоплување ја прави климата понеурамнотежена, „поекстремна во однос на влажноста и сушата“, рече тим предводен од професорката Венсја Џанг од Кинеската академија на науките во Пекинг.

„Хидролошкиот циклус се засилува со затоплување на климата, а просечните глобални врнежи се зголемуваат за еден до три проценти по степен на покачување на температурата на површината на воздухот“, се вели во студијата.

Но, овој тренд не е униформен и екстремните врнежи може да се зголемат уште повеќе во региони со многу атмосферска влажност.

Областите во влажни подрачја, како што се монсунските региони во Индија, најверојатно ќе бидат повеќе изложени на промени, со зголемување на обилните врнежи меѓу другите ефекти, се вели во студијата.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Наука

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Read more

Како животните ги добиваат нивните шари?

Read more

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Read more

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе