НБА 2021/22

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Кошаркарите на Клиперс го совладаа Лејкерс со 119:115 во градското дерби на Лос Анџелес и го постигнаа 12-тиот сезонски триумф.

Клиперси водеа речиси во текот на целиот натпревар, но Лејкерси не дозволуваа одлешување и кон самиот крај за малку не направија пресврт, но сепак немаа сили за конечен подвиг.

Во редовите на Клиперс се истакна Маркус Морис Ср. со 21 поен, Пол Џорџ и Лук Кенард со по 19 уфрлувања, додека Реџи Џексон даде 16 поени.

На Лејкерси не им помогнаа ниту добрите игри на Ентони Дејвис со 27 поени и 10 скока, како и на Леброн Џејмс кој постигна 23 поени и забележа 11 скока.

Remote video URL

Во дуелот на екипите со најдобар скор во лигата, Голден Стејт Вориорс на свој паркет го совладаа Феникс Санс со 118:96.

Стивен Кари постигна 23 поени, а Ендрју Вигинс и Гери Пејтон II по 19. Кај Санс најефикасен беше Деандре Ејтон со 23 поени.

Remote video URL

Нов пораз претрпеа Далас Маверикс, а овој пат подобри од нив беа Њу Орлеанс Пеликанс со 107:91. На „Мамузите“ не им помогнаа ниту 21 поен на Дончиќ, кој имаше и 10 скока и 7 асистенции.

Резултати:

Индијана Пејсерс - Мајами Хит 104:113
Вашингтон Визардс - Кливленд Кавалирс 101:116
Атланта Хокс - Филаделфија 76ерс 96:98
Бруклин Нетс - Минесота Тимбервулфс 110:105
Хјустон Рокетс - Орландо Меџик 118:116
Далас Маверикс - Њу Орлеанс Пеликанс 91:107
Јута Џез - Бостон Селтикс 137:130
Голден Стејт Вориорс - Феникс Санс 118:96
Лос Анџелес Лејкерс - Лос Анџелес Клиперс 115:119

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Кошарка

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Read more

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Read more

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Read more

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас, Леброн ги водеше Лејкерс до важна победа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Читај повеќе

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Читај повеќе
  • play_arrow

Поранешна стриптизерка ја постигна првата победа во УФЦ

Читај повеќе

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ пресметка на „тешкашите“: Нгану ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Читај повеќе

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Читај повеќе

Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија Опен

Читај повеќе

Жиру: Бев во право кога го одбив Јуве за Челси

Читај повеќе