НБА 2020/21

Клиперс потопен во Мемфис

Ородолжува топло-ладно серијата на тимот од Лос Анџелес откако ноќесна тотално потфрли на гостувањето кај Гризлис.

Лос Анџелес Клиперс го претрпе единаесеттиот пораз сезонава откако убедливо со 28 поени разлика беше совладан на гостувањето во „ФедЕксФорум“ арената во Мемфис, Тенеси.

Литванскиот центар Јонас Валанчунас забележа дабл-дабл со 16 поени и 15 асистенции, а неговиот соиграч Тајс Џонс беше најефикасен на натпреварот со 20 поени. Во таборот на поразената екипа се истакна Каваи Ленарс со 17 поени.

Клиперс има скор од 23-11 и останува на делба на второто место на Западот со неговиот градски ривал Лејкерс, додека Мемфис во истата конференција е 9-ти со скор 14-14.

Remote video URL

Резултати:
Филаделфија 76ерс - Далас Маверикс 111:97
Бруклин Нетс - Орландо Меџик 129:92
Њујорк Никс - Сакраменто Кингс 140:121
Мемфис Гризлис - Лос Анџелес Клиперс 122:94
Денвер Нагетс - Вашингтон Визардс 110:112
Милвоки Бакс - Њу Орлеанс Пеликанс 129:125

Тагови
реклама

Кошарка

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Read more

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Read more

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Read more

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе