Побиен уште еден мит

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Стимулацијата на клиторисот иницира промени во телото кои го „подготвуваат“ за зачнување.

Тоа вклучува зголемен вагинален проток на крв и полесно природно подмачкување, што го прави сексот попријатен за жените и им помага на сперматозоидите полесно да патуваат до јајце клетката.

Исто така, може да доведе до повеќе кислород и повисока температура во женскиот репродуктивен систем за да се одржи спермата во добра состојба.

Но, најважното нешто за секоја стимулација на клиторисот, објаснуваат научниците, е тоа што предизвикува промена на положбата на грлото на матката, отворот на матката од кој спермата го започнува своето патување.

„Промената спречува пребрзо навлегување на спермата во матката. Ова им дава време на сперматозоидите да станат подвижни и да се активираат за да ја оплоди јајце клетката“, објаснува доктор Рој Левин, експерт од Универзитетот во Шефилд.

По ослободувањето на сперматозоидите, активирањето на нивната опашка е потиснато додека не се релативно блиску до јајниците. Ова им дава на сперматозоидите поголеми шанси да стигнат до јајце клетката, пред да ги исцрпат своите енергетски резерви.Често повторуваната мантра дека единствената функција на клиторисот е да предизвикува сексуално задоволство сега е застарена, а ние имаме физиолошки докази за тоа.

Проучувајќи 15 студии од 1966 до 2017 година, тој поби многу студии кои заклучиле дека функцијата на клиторисот е единствено за да се постигне задоволство.

Докторот го искористи истражувањето за да предупреди против осакатувањето на женските гениталии во некои култури. Постапката обично се изведува со нож или брич, а понекогаш и без анестезија.

Врз основа на ова истражување се заклучува дека тогаш на жените им е многу потешко да забременат, со вознемирувачки болки и долготрајни последици по менталното здравје.

Кога е стимулиран, клиторисот се полни со крв и потекува. За време на стимулацијата излегува од кожичката и чинот резултира со оргазам.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Љубов и секс

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more
Пет знаци дека сте во стабилна врска

Пет знаци дека сте во стабилна врска

Read more

Хороскопски знаци кои прават љубовни драми, дури и во јавност

Read more

Врие од љубовни измами онлајн, Facebook епицентар на „фатални средби“

Read more
 

Магазин

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе

Како каучот со недели убаво да мириса?

Читај повеќе

Психијатар објаснува зошто треба да ја менувате работата на секои 10 години

Читај повеќе