УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Клоп: Лошиот напад е наш заштитен знак сезонава

Ливерпул синоќа одигра без голови на реваншот со Реал Мадрид и не успеа да ја надокнади негативата. Според германскиот стратег, елиминацијата е поради потфрлувањето на првиот натпревар.

Кралскиот клуб со 3:1 славеше на првиот натпревар во Мадрид, разлика која „Црвените“ синоќа не успеаја ни да ја начнат, а камо ли да ја надокнадат.

Ливерпул не постигна ниту еден гол иако имаше шанси, но нападот едноставно не беше на висина на задачата.

„Лошата завршница на шансите некако е наш заштитен знак сезонава. Имавме куп натпревари кои требаше да ги победиме. Знаеме колку пати Мо Салах постигнувал гол со затворени очи. Но, тоа не беше случај сега“, вели Јирген Клоп.

Тој е задоволен од играта на неговите избраници, но не и од заврпницата во нападот.

„Играта, генерално, беше добра. Одигравме доста добро и имавме одлични шанси на почетокот од натпреварот. Да искористевме барем една, ќе го отворевме натпреварот. Но, треба да се користат овие клучни моменти. Дали и кога не е важно. Не дадовме гол и потоа искуството на Реал Мадрид си го направи своето. Не го загубивме двобојот сега, го загубивме во Мадрид“, смета тој.

Ливерпул испадна од Лигата на шампионите, а ризикува наредната сезона да не игра во ова натпреварување. Во Премиер лигата е на 6. место и се бори да се најде помеѓу првите четири. По лошата серија, сега имаат три победи во низа.

„Испаѓањето нема негативно да ни влијае. Го обожаваме ова натпреварување и поради најразлични причини е многу важно за овој клуб“, заврши германскиот стратег.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Фудбал

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Read more

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Read more

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Read more

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе