Фудбал

Клоп објасни зошто никогаш не носи костум на натпреварите

16. септември 2019 - 12:37 | М.С.

Јирген Клоп никогаш не сте го виделе во костум кога е на натпревар. Германскиот тренер Ливерпул го води во тренерки.

„Имам костум и го носам само на венчавки, погреби или кога никој ќе ми каже дека морам да се појавам во костум“, вели Клоп.

„Не се чувствувам удобно кога носам костум, а поради вратоврската не можам да дишам нормално. Поради тоа не ни размислувам да облечам костум на некој натпревар. Во тренерките секогаш можам да скокам. Едноставно, таков сум“.

Тој истакна дека важно е како ќе играат и изгледаат играчите, а не тој.

Клубот Ливерпул одлично ја почна сезоната, со пет победи во пет натпревари, има пет поени повеќе од Манчестер Сити.

Коментирај