Клубови од Евролигата може да станат дел од новиот средсезонски НБА турнир

Комесарот на НБА, Адам Силвер, предложи Евролигата и другите тимови кои не се од САД да станат дел од официјалната сезона на најсилната лига во светот во догледна иднина.

Ова потенцијално би можело да се случи како дел од новиот турнир во средината на сезоната за кој НБА во моментов активно размислува.

- Размислуваме за внатресезонски турнир со кој сакаме да ја направиме регуларната сезона уште поинтересна. Можеби во одреден момент клубови надвор од НБА ќе се приклучат на таков турнир. Имаме различни идеи, разгледуваме опции, изјави Силвер.

НБА ја разгледува можноста за одржување на нов турнир во текот на регуларниот дел од сезоната 2023/24.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе