Клучниот човек на тајванското производство на ракети најден мртов во хотел

Заменик-шефот на одделот за истражување и развој на Министерството за одбрана на Тајван, кој го предводеше производството на проектили, е пронајден мртов во хотел во Пингтунг, јужен Тајван, според официјалната Централна новинска агенција.

Оу Јанг Ли-Хсинг, заменик-шеф на воениот Националниот институт за наука и технологија Чунг-Шан, имаше 57 години. Причината за неговата смрт е непозната, јави CNA.

Оу Јанг, кој беше задолжен за различни проекти за производство на проектили, беше на службено патување во Пингтунг.

Институцијата во воена сопственост работи на повеќе од двојно повеќе од својот годишен капацитет за производство на ракети до приближно 500 оваа година, бидејќи островот ја зајакнува својата борбена моќ во услови на, како што го гледа како растечка воена закана од Кина, според Reuters.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Свет

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Read more

Минатиот јули еден од најтоплите досега забележани во светски рамки

Read more

Американците успешно извадија F-18 авион потонат 2.900 метри во Медитеранот

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе