Книжевна средба со авторките Калиа Димитрова и Ивана Јовановска во „Илика“

Оваа сабота, 18 мај, во 13 часот во дворот на кафе-книжарницата „Илика“ ќе се одржи книжевна средба со авторките Калиа Димитрова и Ивана Јовановска

Поаѓајќи од темата „Во просторот помеѓу“, низ разговор ќе се истражуваат сродните точки во поезијата на авторките како чувството на разместеност, концептуализирањето на домот и бегството, бунтовната женскост и неприлагоденоста. Разговорот ќе го води Катерина Шекутковска.

По настанот, следува дружба со музика и колачиња, а заинтересираните ќе можат да си ги купат и стихозбирките на двете авторки - „Во хаосот радост” (Калиа Димитрова) и „Номадски затвори”(Ивана Јовановска, ПНВ Публикации), кои беа промовирани минатата година.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Култура

Отворен повик за мобилност на млади таленти од Западен Балкан на филмски фестивали

Read more

Објавен потесниот круг за регионалниот книжевен избор „Штефица Цвек“

Read more

Почесна „Златна рамка“ за Тони Михајловски, Владимир Анастасов и Марина Колоска

Read more

Златна рамка од 18 до 20 јуни во МКЦ: Нови македонски филмови, презентации, трибини

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе