Коалиционите партнери на СДСМ согласни државата да продолжи по европскиот пат

Скопје, 20 октомври 2019 (МИА) – Коалиционите партнери на СДСМ се согласни дека мора да продолжи европеизацијата на државата и покрај негативниот исход од Брисел. На вечерашниот состанок на премиерот и лидер на СДСМ во партиското седиште со коалициските партнери, тие ја поддржаа одлуката на 12 април да се одржат предвремените парламентарни избори.

Заев по состанокот изјави дека верува оти ќе добие чист мандат и изрази оптимизам дека има доволно време во претстојниот период да се реализираат поголем дел од веќе најавените мерки.

– Програмата ќе биде создадена во овој период, а за реализацијата на она што досега не е реализирано, има доволен период да биде реализирано во претстојните безмалку шест месеци до изборите. Вака фокусирани продолжуваме да им служиме на граѓаните. Ние сме лидерите на граѓаните кои ја димензионираат иднината на Република Северна Македонија на вистинскиот пат по којшто не препозна ЕУ и САД и целиот демократски свет, патот кој докажавме дека е возможно да се пронајде по овие 28 години независност. Веруваме дека граѓаните ќе останат цврсто на таа определба давајќи поддршка на еден чист мандат со кој ќе ги продолжиме тие политики, рече Заев.

Тој додаде дека СДСМ предложил изборите да се одржат во декември, но оти против ваквиот предлог била ВМРО-ДПМНЕ со образложение дека ќе нема 100 дена техничка влада. Заев е задоволен што датумот е одреден со консензус и се надева дека исто така ќе се најде консензус и за Законот за јавното обвинителство.

– ВМРО-ДПМНЕ ги извади прво аргументите дека не сакаат до крајот на оваа година и веќе почнаа да се разгледуваат датумите. Јануари и февруари се ризични државата да ја оставиме без Парламент. Тогаш почнаа да се разгледуваат варијантите и го избравме 12 април. Мене ми е драго што со коалициските партнери стоиме сите заедно. Тоа нека биде порака дека сме повеќе зрели и знаеме да се договориме кога треба да се договориме за да тоа и помогне на нашата земја, нагласи Заев.

Одговарајќи на новинарски прашања, Заев рече дека неговата партија според анкетите води пред ВМРО-ДПМНЕ со три проценти поенти и оти кон крајот на октомври или ноемрви ќе направат уште едно истражување на јавното мислење.

Лидерот на НСДП, Тито Петковски по состанокот изјави дека во овој момент треба да се направи синергија и да се мотивираат што повеќе интелектуалци, граѓански организации и политички партии за да се направат избори кои ќе бидат одраз на вистинското расположение на граѓаните. 

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Македонија

Северна Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот

Read more

Нови 155 случаи од 1.845 тестирања, двајца починати и 127 оздравени

Read more

Половина од анкетирани родители, директори и наставници сметаат дека треба да се продолжи со наставата во училиште

Read more

Во Геријатриската болница уште 10 нови позитивни на COVID-19, сите асимптоматски

Read more

Вести

Северна Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот

Читај повеќе

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Читај повеќе

Нови 155 случаи од 1.845 тестирања, двајца починати и 127 оздравени

Читај повеќе

Половина од анкетирани родители, директори и наставници сметаат дека треба да се продолжи со наставата во училиште

Читај повеќе

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Читај повеќе

До ОЈО Скопје поднесен соодветен акт за „бесправно градење“ кај „Мавровка“

Читај повеќе

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Читај повеќе

Во Геријатриската болница уште 10 нови позитивни на COVID-19, сите асимптоматски

Читај повеќе

Филипче: Малиот Илче од Охрид здрав и расположен заминува во мал групен дом

Читај повеќе