ФИБА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КИНА 2019

Коби Брајант ги брани кошаркарите на САД: Остатокот од светот е опседнат со нас

Големите очекувања од дрим тимот според Коби се производ на тоа што светот е опседнат со тоа дека Американците мора секогаш да доминираат.

„Не е работа остатокот од светот да ги достигне САД. Работата е што веќе некое време остатокот од светот е премногу опседнат со САД. Дојдовме до време кога ние знаеме да победиме, но знаеме и да загубиме натпревари. И тоа е нормално“, вели славниот Коби.

„Одлична кошарка играат Франција, Србија, Аргентина. Едноставно се игра одлична кошарка. Ние ќе мора да се извадиме со нашиот нареден тим, наречете го „Тим 2 за искупување“ или како сакате. Без разлика каков ќе биде тимот, нема да биде воопшто лесно“.

„Се сеќавам на првиот „Тим за искупување“ кога ни требаше една неверојатна последна четвртина за да ја победиме Шпанија. Тоа беше маестрален тим. И покрај таквиот тим сепак ни беше потребен невиден напор за да дојдеме до златото преку Шпанија“, додаде Брајант кој тогаш покрај себе ги имаше Леброн Џејмс, Двејн Вејд, Крис Бош, Крис Пол, Џејсон Кид и Кармело Ентони. Тоа беше финалето на Олимпијадата 2018 во Пекинг.

„Пратете ти најдобрите играчи кои мислите дека може да го направат најдобриот можен тим на САД и повторно ќе имаме проблеми. Нема да биде прошетка. Деновите како во 1992 во Барселона кога газевме се минати“, заврши Брајант осврнувајќи се на времето кога дрим тимот немаше достоен ривал.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Кошарка

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Read more

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Read more

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе