Кое е најдобро време да се напиете јогурт?

Јогуртот е млечен производ кој се добива со ферментација на млеко со помош на специфични бактериски култури, обично Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Тие го претвораат млечниот шеќер (лактоза) во млечна киселина, која на јогуртот му ја дава карактеристичната кисела и кремаста текстура.

Општо земено, ферментираните млечни производи имаат многу здравствени придобивки. Ја нормализираат работата на дигестивниот систем, го намалуваат ризикот од развој на болести на срцето и циркулаторниот систем, ги штитат цревата од паразити и слично бидејќи се богати со протеини, калциум (кој го зајакнува коскеното ткиво) и бифидобактерии. Тие се врзуваат за цревниот ѕид и градат природна бариера, спречувајќи го врзувањето на штетните агенси.

Бактериите кои се наоѓаат во јогуртот, како што се пробиотиците, можат да придонесат за здравјето на дигестивниот систем. Тие помагаат во одржувањето на рамнотежата на цревната микрофлора и можат благотворно да делуваат на варењето.

Добар е и за имунолошкиот систем

Јогуртот е извор на протеини, витамини (како што се витамин Б12 и рибофлавин) и минерали (калциум, фосфор). Може да содржи и здрави масти, особено ако е направен со полномасно млеко. Важно е да се напомене дека нутритивниот состав на јогуртот може да варира во зависност од видот (полномасно, обезмастено млеко итн.) и адитивите што можеби му биле додадени.

Некои студии сугерираат дека јадењето јогурт може да помогне во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Дигестивниот тракт игра важна улога во имунолошкиот одговор, така што здравиот дигестивен систем може да придонесе за целокупното здравје и отпорноста на болести.

За луѓето со нетолеранција на лактоза, јогуртот може да биде подобра опција од обичното млеко бидејќи бактериите што се користат во ферментацијата на јогуртот ја разградуваат лактозата, а со тоа ја намалуваат содржината на лактоза во производот.

Има и ограничувања

Иако млечните производи се важни за функционирањето на нашиот организам, тие не треба да се земаат во одредени ситуации.

Ферментираните млечни производи се главен извор на амино киселини и протеини неопходни за ефикасно функционирање на организмот. За разлика од млекото, телото ги апсорбира многу побрзо бидејќи нивните протеински синџири се многу пократки. Сепак, колку тие ќе бидат корисни за вашето тело зависи и од времето кога ќе ги консумирате.

Како што веќе рековме, киселите млечни производи ја нормализираат цревната микрофлора благодарение на таканаречените бифидобактерии со кои се доста богати. Овие бактерии ги нарекуваме и пробиотици. Со цел да се добие максимална корист од бифидобактериите, многу е важно ферментираните млечни производи да се земаат на празен стомак.

Кога да пиете јогурт?

Нутриционистите препорачуваат да пиете јогурт и сите други ферментирани млечни производи најмалку час и половина по јадење.

Иако нутриционистите советуваат дека не е препорачливо да се јаде ништо најмалку два часа пред спиење, а за да не се оптоварува организмот, ферментираните млечни производи спаѓаат во мала група на намирници кои можете да ги консумирате во вечерните часови, без да го вознемирите стомакот и да го нарушите квалитетот на сонот.

Така, на вашето мени за вечера можете да ставите павлака, кефир, урда, кисело млеко и јогурт.

Многу експерти веруваат дека овие намирници треба да ги консумирате две последователни недели за да ја подобрите функцијата на цревата.

Се препорачува дневен внес:

1-2 чаши кефир, јогурт и кисело млеко,

100 гр свежо сирење, павлака (2,5% маснотии).

Забелешка

Јогуртот може да варира во неговата хранлива вредност и здравствени придобивки во зависност од брендот, процесот на производство и додадените состојки (како шеќер или вештачки адитиви).

Затоа, при изборот на јогурт, се препорачува да се читаат етикетите и да се изберат производи кои содржат помалку додаден шеќер и непотребни адитиви.

Во секој случај, доколку немате посебни диететски ограничувања или алергии, умереното консумирање на јогурт може да биде дел од урамнотежена исхрана и да придонесе за здрав начин на живот.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе