Кое е најдоброто време да им ставите вода на растенијата во лето?

Во текот на летото и високите температури кои ја придружуваат оваа сезона, растенијата бараат посебна грижа.

Меѓу градинарите постои мислење дека во текот на летото, растенијата треба да се наводнуваат пообилно и поретко, не премалку и премногу често.

Без разлика дали вашите растенија се едногодишни или повеќегодишни, обидете се да ги полевате наутро за време на високите температури.

Утринското наводнување им дава на корените способност подобро да ја апсорбираат водата и им нуди на вашите растенија доволно влага за да го поминат денот без дополнителен стрес.

Ако немате време наутро, сосема е прифатливо да ги наводнувате растенијата навечер. Тогаш само грижете се за наводнување директно во зоната на коренот, а не во лисјата.

Кога станува збор за повеќегодишните растенија, тие имаат подлабок корен систем кој им овозможува да преживеат периоди на суша од една до друга сезона.

Исто така, растенијата ја апсорбираат водата преку корените, а не преку листовите, така што не мора да трошите вода на лисја кои изгледаат суви.

Тагови
реклама

Титовиот стан на Менхетн се продаде за 50 милиони долари, колку ѝ следува на Македонија?

Read more

Дилета Леота падна среде емисија, видеото стана хит

Read more

Кои се ризиците и предностите на постапката за обрежување на пенисот?

Read more

Метеоролог објави видео од Флорида: Вакво нешто не сум видел 30 години

Read more

Живот

За што служи третата преграда од фиоката на машината за перење?

Read more

Пет едноставни начини да ги загреете куќата или станот

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Вагите се магнет за пари, Лавовите на пресвртна точка

Read more

Метеоролог објави видео од Флорида: Вакво нешто не сум видел 30 години

Read more
 

Магазин

За што служи третата преграда од фиоката на машината за перење?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 идеи како би изгледале вселенските станици во иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Враќање во училиште, фејл компилација

Читај повеќе

Пет причини зошто треба да трчате по скали

Читај повеќе

Какви се нуспојавите од новата вакцина за омикрон варијантата?

Читај повеќе
  • play_arrow

А, сте пробале сарма-ролат?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе престанете да пиете алкохол?

Читај повеќе

13 симптоми за срцева болест

Читај повеќе

Најопасната поза лесно доведува до „фрактура“ на пенисот, а мажите ја обожуваат

Читај повеќе