Кое е најдоброто време за читање?

Во денешниот брз ритам на живеење, на многумина им е тешко да одвојат време за читање. Но кога знаеме колку тоа може да биде позитивно за нашата психа, вреди да се потрудиме.

Читањето книги има многу предности, ја развива фантазијата, ни помага да учиме, не усреќува и поттикнува подобра меморија. Сепак, дали знаете што е најдобро да читате во текот на денот?

Реализам за наутро

Наутро, од 10 до 12 часот најдобро е да не читате фикција бидејќи тоа е време кога нашиот мозок е најостар. Истражувачите велат дека причина зошто е подобро да не читате фикција наутро е затоа што вашето тело сака да се разбуди и стимулира.

Читањето во текот на утрото има многу предности како намалување на стресот, зголемена креативност, подобри комуникациски вештини, подобра меморија.

Според судија, шест минути непрекинато читање секој ден може да го намали нивото на стрес за 68 проценти. Читањето е одлично за вежбање на умот и одржување на мозокот во форма.

Фикција пред спиење

Фикцијата помага да го смирите умот и полесно да заспиете, особено ако страдате од несоница. На некои луѓе читањето пред спиење им помага полесно да заспијат.

Ако сакате читањето да ви помогне при заспивањето, ова е одлична тактика.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Книги

Павлина Атанасова вечерва ја промовира стихозбирката „Карпа во морето“  

Read more

Кога Лидија на Зоки Поки би пораснала и би станала поетеса

Read more

Марија Велинова в сабота ја промовира стихозбирката „Омарнина што омалаксува“

Read more

КАЈГАНА препорака за читање: „Не одам никаде“ од Румена Бужаровска

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе