Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Б.С.Б.
/ 29.11.2022 / 17:53

Многу луѓе мислат дека утрото е најдобро време за вежбање, но за некои, будењето наутро е тешка задача. Од друга страна, има и такви кои сметаат дека утринското вежбање е смирувачки, ефикасен и здрав начин за започнување на денот.

Кога е вистинското време за вежбање и дали тоа има влијание на слабеењето?

Вежбањето наутро

Утринското вежбање има многу придобивки. Прво, вежбањето во раните утрински часови додава дополнителни часови на вашиот ден. Исто така, го завршувате тренингот пред да започне вашиот напорен ден. Утринското вежбање дава силна доза на ендорфин, со што ќе бидете изложени на помалку стрес и ќе имате смирен ум.

Студија објавена во Medicine and Science in Sports and Exercise покажа дека жените кои пешачеле 45 минути наутро биле помалку во искушение да јадат нездрава храна во текот на денот. Тоа им помогнало да бидат и физички поактивни во текот на денот.

Вежбањето наутро може да го зајакне вашиот метаболизам, што значи дека ќе продолжите да согорувате калории во текот на денот. Откриено е дека повеќе го подобрува спиењето во споредба со вежбањето навечер или во секое време пред спиење.

Вежбањето навечер

Способноста на телото да се покаже најдобро е во попладневните часови, пишува Healthline. Од 14:00 до 18:00 часот температурата на телото е највисока. Како што температурата на телото се зголемува, тоа ја оптимизира функцијата и силата на мускулите, што значи дека вашето тело е повеќе подготвено за вежбање во тој период.

Срцевиот ритам и крвниот притисок се исто така најниски во доцните попладневни часови и навечер, што ја намалува можноста за повреда и може да ги подобри перформансите на вежбањето. Сепак, не се препорачува да тренирате веднаш пред спиење, бидејќи тоа може да влијае на квалитетот на сонот.

Без разлика во кое време вежбате, факт е дека придобивките од редовното вежбање се огромни за целокупното здравје. Од помал стрес до подобра мобилност на телото, кондиција и флексибилност, вежбањето помага на многу начини.

Редовното вежбање во комбинација со урамнотежена исхрана е клучот за слабеење и за одржување на здравјето.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

Фит

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Read more

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Read more

Каде најчесто грешиме со јадењето протеини?

Read more
 

Магазин

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе