Кое е најлошото време од денот да јадете јаглехидрати?

Јаглехидратите сами по себе не се лоши, но има периоди од денот кога е најдобро да ги избегнувате.

Јаглехидратите се главниот извор на енергија за нашето тело. За жал, исто така го зголемуваат нивото на инсулин во крвта, поради што телото ги задржува мастите. За да го спречите ова, најдобро е да откриете кој е најлошиот вид на јаглехидрати за вас, како и кое е најлошото време од денот да ги јадете.

Нутриционистите се согласуваат, тоа е различно за секој од нас. Секое тело е различно. „Ако не тренирате и плус имате работа каде што седите многу, не јадете јаглехидрати богати со јаглехидрати и за појадок, и за ручек, и за вечера. Извадете ги од два од трите оброка“, вели нутриционистката Ред Елмарди.

„Ако сте многу активна личност, можете да јадете јаглехидрати во секое време, само внимавајте на внесот на калории“, додава тој. За оние кои имаат работа каде што седат многу, но сепак вежбаат, тој советува да јадат јаглехидрати непосредно пред или после тренинг. Сепак, постојат неколку ситуации кога јадењето јаглехидрати е лошо за сите.

Грицкање пред ТВ навечер

Потребни ни се јаглехидрати за да имаме енергија во денот. Затоа, најлошото време од денот за преоптоварување со јаглехидрати е кога веќе не ни треба таа енергија.

„Кога ќе се ‘настегаме’ јаглехидрати навечер пред ТВ, телото веќе е смирено и на крајот тие јаглехидрати ќе се наталожат како масно ткиво, бидејќи телото нема да ги користи како гориво“, вели нутриционистката Наташа Фундербурк.

Три часа пред спиење

Нутриционистот Моргин Клер советува јаглехидрати да не се јадат два до три часа пред спиење.

„Главната улога на јаглехидратите е да му даваат на телото енергија, и ако ги јадете пред спиење, телото нема да ја потроши таа енергија и ќе го складира како маснотија“, објаснува тој.

Д-р Џош Акс додава: „Ако не јадете јаглехидрати три часа пред спиење, му давате на вашето тело шанса да свари сè добро“.

Во раните утрински часови

Подобро е да јадете јаглехидрати после тренинг подоцна во текот на денот, бидејќи телото ќе ги изгори побрзо отколку веднаш рано наутро. Покрај тоа, ако не јадете јаглехидрати рано наутро, го „присилувате“ телото да користи маснотии како извор на енергија.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Здравје

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Read more

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Read more

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Read more

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе