Кое е најпопуларното женско име во светот?

Основачот на веб-страницата BabyNameWizard, Лoра Вотенберг, собрала податоци од 49 земји пред да дојде до заклучок дека Софија е апсолутен победник во категоријата најчесто женско име.

Мексико, Русија, Аргентина, Италија, Швајцарија, Естонија, Чиле и Словачка се земјите каде родителите најчесто ги именуваат девојчињата Софија.

Ова име е и меѓу топ 3 најпопуларни имиња во дури 20 други земји.

„Интересно е што во толку многу различни јазици и култури се избира исто име во исто време“, рече Вотенберг за Life Science.

Софија доаѓа од грчкиот збор Σοφία и значи мудрост, а тајната на популарноста на името е што исто се изговара на различни јазици. Се среќава како Sophia, Sofia, Zsófia, Софија, Софья, Soffia...

Оваа веб-страница прекина со работа минатата година, но нејзината архива содржи богати статистички информации.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Живот

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

11 книги за кои луѓето најчесто лажат дека ги прочитале

Read more

Како едноставно да избркате змија?

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе