Кое масло за јадење е најштетно за холестеролот?

Кога се работи за проблеми со срцето, високиот холестерол може да биде една од најголемите закани.

Кога нивото на холестерол ќе ви стане превисоко, телото развива масни наслаги кои можат да го блокираат протокот на крв во крвните садови. А запушените артерии може значително да го зголемат ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

Иако е сериозен проблем, не е невообичаен. Помеѓу 2015 и 2018 година, околу 12 проценти од Американците на возраст над 20 години имале високи нивоа на „лош“ холестерол (LDL) и ниски нивоа на „добар“ холестерол (HDL). Ова може да се должи на голем број фактори како што се лошата исхрана, недостаток на вежбање или прекумерно консумирање алкохол и пушење.

Иако сите овие фактори можат да придонесат за висок холестерол, оној на кој најлесно се влијае е вашата исхрана. На пример, дури и типот на масло со кое готвите помага во менаџирањето на нивото на холестерол.

Според една студија во The Journal of Nutrition, палминото масло е едно од најлошите масла за холестеролот бидејќи содржи многу заситени масти. Студијата покажа дека потрошувачката на палмино масло, во споредба со другите растителни масла, значително го зголемува нивото на ЛДЛ холестерол.

Според Harvard Health, заситените масти кои се наоѓаат во палминото масло, кокосовото масло, црвеното месо, путерот и повеќето сладоледи се штетни за вашето целокупно здравје и секогаш треба да се консумираат умерено. И иако технички не се толку лоши како транс мастите, докажано е дека тие го зголемуваат нивото на холестерол.

Замената на палминото масло со незаситени масти може да помогне да се намали ризикот од висок холестерол. Во анализата од 2018 година објавена во Journal of Lipid Research, истражувачите откриле дека маслата како сончоглед, канола и ленено семе се најдобри за намалување на нивото на холестерол.

Други незаситени масти како маслиновото масло се исто така добри, но маслата добиени од семиња генерално беа подобри. Оваа анализа исто така потврди дека заситените масти како путерот се најлоши за намалување на холестеролот.

Палминото масло често е состојка и на многу готови, индустриски произведени производи, како чоколади, чипсови, разни грицки и друга индустриски преработена храна, па внимателно читајте го составот на производите пред да ги ставите во корпата за пазарење.

Тагови
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Read more

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе