Кое место во спалната соба важи за најголемо жариште на бактерии?

Домот треба да биде место за опуштање и лесно дишење, но за некои е извор на алергии и иритации.

Според санитарниот инспектор Рајан Блејсер, во секој дом постои место кое е многу валкано и полно прашина, стануваа збор за подрачјето под креветот кое важи за најголемо жариште на бактерии. Особено ако под креветот има тепих.

„Кога одам да вршам домашни инспекции, обично најдоброто место од каде земам примероци е под спалната или креветот. Тоа е место кое вообичаено не се чисти често, а луѓето обично не ги преместуваат работите под него и затоа е прилично валкано“, вели тој.

Откако тие примероци земени од под креветот се анализираат во лабораторија, Блејсер објаснува дека во примерокот често наоѓаат мртви кожни клетки, влакна, делови од инсекти, па дури и пестициди и влага.

Овие иританси не се нешто со што сакате да спиете секоја ноќ. Не само што може да доведат до болки во грлото и затнат нос по будењето, туку можат и негативно да влијаат на квалитетот на сонот, па и на целокупното здравје.

Оние кои се алергични на работи како мувла особено ќе имаат тешкотии со прашината под креветот.

И за тоа постои едноставно решение, повнимателно и почесто чистете го занемареното подрачје. Тој простор треба да го чистите еднаш неделно со правосмукалка, особено ако имате теписон, при што се заробува повеќе прашина отколку на тврда површина.

Притоа ќе мора да преместите се што има под креветот. За да останете доследни на новата рутина на чистење, во тоа вклучете и го неделниот ритуал на перење постелнина, како и на чистење на душекот за спиење со правосмукалка.

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои мразат некој да им се меша во животот

Read more

Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот престол

Read more

Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Read more

Во кои земји живеат жените со најголеми гради?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои мразат некој да им се меша во животот

Читај повеќе

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Читај повеќе

Дали лаковите за нокти се безбедни за децата?

Читај повеќе

Зошто добриот развод е подобар од лошиот брак?

Читај повеќе

Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот престол

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Читај повеќе

Помагаат за слабеење: Пет намирници богати со протеини

Читај повеќе

Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Читај повеќе

Три работи кои го откриваат совршениот љубовник

Читај повеќе