Кое овошје помага во намалување на холестеролот?

Високото ниво на холестерол е една од главните причини за развој на кардиоваскуларни заболувања, па затоа е неопходно да се контролира за да немаме здравствени проблеми.

Освен со лекови, високиот холестерол може да се контролира и со приспособена исхрана. Нутриционистката Ели Брешер откри кои овошја е најдобро да ги јадете секој ден за да го контролирате нивото на холестерол.

„Јаболката се хранливо овошје богато со добри хранливи материи. Тие содржат десет проценти од дневниот внес на витамин Ц, бакар, витамин К и витамин Е“, истакнува нутриционистката.

Ова хранливо овошје треба да се јаде редовно, а според нутриционист, оние кои сакаат да влијаат на нивото на холестерол треба да јадат јаболка секој ден.

„Јадењето едно јаболко дневно е одлична навика за здравјето на срцето. Не само што пектинот во јаболкото помага во намалување на холестеролот, туку и полифенолите во јаболката се поврзани со намалување на крвниот притисок и намален ризик од мозочен удар“, тврди таа.

Она што го тврди Брешер се совпаѓа со резултатите од истражувањето објавено во 2020 година во Американскиот весник за клиничка исхрана. Студијата спроведена од истражувачи од Велика Британија и Италија покажала дека јадењето едно до две јаболка дневно може значително да го намали нивото на холестерол, пренесува британски Express.

Како дел од истражувањето, 40 испитаници кои јаделе по две јаболка дневно во текот на осум недели го намалиле нивото на холестерол. Истражувачите исто така откриле дека луѓето имаат поздрави крвни садови откако јаделе јаболка секој ден, што е слично на ефектот забележан кај другите намирници кои содржат природни соединенија наречени полифеноли, како црвено вино и чај.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Здравје

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more

Што го прави кафето нездраво?

Read more

Навидум здравствени симптоми што укажуваат на психолошка нерамнотежа

Read more

Што е „ладен шок“ и како да избегнете фатални последици?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе