Koenigsegg тврди - 500 km/h

Koenigsegg би требало лесно да го собори актуелниот светски рекорд од 455,3 km/h на SCC Tuatara.

Koenigsegg Jesko е шведски хиперавтомобил кој ја добива силата од 5.0-литарски V8 битурбо мотор со 1600 КС. Ова му дава теоретска максимална брзина од неверојатни 531 km/h, што би било нов светски рекорд за сериски возила.

Тест-возачите наскоро ќе се обидат да ја достигнат најавената максимална брзина. Дури и да не успеат во (максималната) цел, Koenigsegg би требало лесно да го собори актуелниот светски рекорд од 455,3 km/h na SCC Tuatara.

Koenigsegg Jesko доаѓа во две варијанти: Attack е направен за тркачка патека и патишта кои изобилуваат со кривини, а Absolut е дизајниран да се трка што е можно побрзо на прав пат.

Attack е опремен со бројни аеродинамички елементи и спојлери за да генерира максимален потисок (околу 1400 килограми).

Од друга страна, Absolut се стреми кон поголема максимална брзина користејќи, меѓу другото, подолг заден дел и специјални тркала за да го задржи отпорот на воздухот што е можно понизок.

Ќе бидат произведени вкупно 125 примероци од двете верзии.

Тагови
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Авто новости

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Read more

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Read more

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Read more

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Читај повеќе
  • play_arrow

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Autocar ги избра најдобрите автомобили за 2022 година

Читај повеќе

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Читај повеќе
  • filter

Претставен нов Mercedes: Специјална верзија, комплицирано име

Читај повеќе

Голема промена од 6 јули: Кои системи ќе бидат задолжителни кај новите автомобили?

Читај повеќе