Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Нова студија на американски научници предвидува дека SARS-CoV-2, вирусот што предизвикува COVID-19, со тек на време ќе стане помалку заразен и ќе се појави сезонски, заедно со други патогени од семејството на коронавируси кои предизвикуваат лесна настинка.

Но, тоа ќе се случи дури откако SARS-CoV-2 ќе стане ендемски вирус, односно кога нема да предизвикува масовна зараза или сериозни болести, велат научниците од Универзитетот Емори и државата Пен.

Нивната студија е објавена во списанието Science.

„Кога вирусот ќе достигне ваква ендемска состојба зависи од брзината на неговото ширење и од стапката на вакцинација“, изјави за The New York Times водечката авторка на студијата Џени Лавин од Емори.

„Значи, треба сите да се изложат на вакцината што е можно побрзо“, истакна таа.

Истражувањето е засновано на шест коронавируси

Нивното истражување се заснова на шест човечки коронавируси, од кои четири редовно се шират меѓу луѓето и предизвикуваат само благи симптоми. Другите двајца, тешкиот акутен респираторен синдром (SARS) и блискоисточниот респираторен синдром (MERS), се појавија во последно време и резултираат во висока смртност, но имаат слична генетика како коронавирусот кој предизвикува COVID-19.

Научниците сè уште проучуваат колку долго траат антителата и другите имунолошки клетки откако луѓето прележале COVID-19. Досегашните сознанија сугерираат дека имунитетот што ја блокира инфекцијата е релативно краток, но затоа имунитетот кој ги ублажува симптомите е долготраен.

Ова значи дека некое лице може да биде заразено со коронавирус неколку пати, но секој следен пат не би бил толку сериозен како првиот, што е слично на влијанието на настинките врз телото.

Откако повеќето луѓе ќе стекнат заштита од COVID-19, или преку природна инфекција или преку вакцинација, на коронавирусот најмногу ќе бидат изложени малите деца, а кај нив болеста се манифестира со благи симптоми и поминува полесно.

Но, без масовна вакцинација, ќе бидат потребни години и многу мртви за да се случи тоа, велат научниците.

Дури и во случај на појава на нови соеви на вирусот, како оној што сега се шири низ Велика Британија, научниците тврдат дека имунитетот стекнат од претходните соеви е „доволно силен за да спречи сериозни болести“. Исто како што е случај со четирите коронавируси кои предизвикуваат настинки во кои имунитетот се зајакнува со секое ново заболување.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Здравје

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Read more

Четири знаци дека јадете премногу сол

Read more

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Read more

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе