Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Тироидата е мала жлезда во форма на пеперутка, која се наоѓа на предниот дел на вратот и е дел од ендокриниот систем.

Со лачење и ослободување на хормони, таа контролира многу важни функции во телото, како што е метаболизмот, односно претворањето на храната во енергија.

Тироидните хормони влијаат и на варењето, отчукувањата на срцето, дишењето, телесната температура, одржувањето на здравјето на кожата и коските, развојот на мозокот, менталната активност и плодноста. Значи, кога не функционира правилно, може да влијае на целото тело.

Проблеми со тироидната жлезда се јавуваат и кај мажите, но се почести кај жените, особено постари од 60 години. Други ризични групи се луѓе кои имаат семејна историја на болести на тироидната жлезда, луѓе кои користат лекови или додатоци на храна со висока концентрација на јод и луѓе кои страдаат од одредени автоимуни болести, како што се дијабетес тип 1, ревматоиден артритис и лупус.

Симптоми на проблеми со тироидната жлезда

Бидејќи тироидната жлезда игра важна улога во многу системи и процеси, може да се појават различни симптоми, а лесно може да се случи воопшто да не ги поврзете.

Бидете сигурни да обрнете внимание ако забележите:

- бавно или брзо чукање на срцето

– необјаснето губење или зголемување на телесната тежина

- тешкотии со толеранција на студ или топлина

– депресија или анксиозност

- нередовна менструација

Ова се општи симптоми кои може или не се поврзани со тироидната жлезда. Доколку ги забележите, задолжително разговарајте со вашиот лекар и задолжително контактирајте го доколку забележите грутка или оток на вратот или ако чувствувате болка во таа област.

Како се дијагностицираат болестите на тироидната жлезда?

Кога се сомневате за проблем со тироидната жлезда, вашиот лекар веројатно прво ќе препорача тест на крвта за да го измери нивото на вашиот хормони што ја стимулираат тироидната жлезда (TSH). Ова има за цел да ги лоцира нарушувањата на зголемената и намалената активност на тироидната жлезда, а се користи и во дијагнозата на неплодност кај жените.

Вообичаена дијагностичка процедура е ултразвук на тироидната жлезда, кој се препорачува кога чувствувате грутка, оток или болка во вратот или ако вашиот лекар забележи промени во големината или обликот на тироидната жлезда. Тој исто така може да ве упати на ултразвук ако имате некои од претходно споменатите општи симптоми или припаѓате на ризична група.

Ултразвукот на тироидната жлезда му овозможува на лекарот да ја процени големината, обликот, густината и структурата на тироидната жлезда, како и да бара можни промени во тироидната жлезда, како што се грутки или јазли. Тоа е безболна и едноставна метода на преглед, која нема штетно дејство, а може да се примени кај сите пациенти, вклучително и мали деца и трудници.

Кои се можни болести на тироидната жлезда?

Четирите главни типа на нарушувања на тироидната жлезда се хипертироидизам и хипотироидизам, двете најчести нарушувања на функцијата на тироидната жлезда, и рак и зголемена тироидна жлезда.

Хипертироидизам значи зголемена активност на тироидната жлезда, затоа, таа произведува и ослободува повеќе хормони отколку што му треба на телото. Резултатот е забрзување на одредени аспекти на метаболизмот, а можни причини вклучуваат Гравесова болест, јазли во тироидната жлезда, тироидитис и постпартален тироидитис (воспаление на тироидната жлезда), бениген тумор на хипофизата, превисоко ниво на јод во крвта, прекумерно внесување на лекови наменети за третман на хипотироидизам.

Хипотироидизам значи намалена активност на тироидната жлезда, затоа, таа не произведува и ослободува доволно хормони, резултатот е забавување на одредени аспекти на метаболизмот. Причините за хипотироидизам вклучуваат Хашимото, автоимуна болест, тироидитис (воспаление на тироидната жлезда), недостаток на јод, прекумерна употреба на лекови наменети за лекување на хипертироидизам. Може да биде последица и на отстранување на тироидната жлезда.

Ракот на тироидната жлезда е најчеста малигна болест на ендокриниот систем, но во голем број случаи успешно се лекува.

Зголемувањето на тироидната жлезда значи токму она што го сугерира името, а причините се претежно бенигни: Гравесова болест, Хашимото, хипертироидизам, хипотироидизам, тироидитис, дефицит на јод. Сепак, причината може да биде и ракот на тироидната жлезда.

Како се лекуваат болестите на тироидната жлезда?

Начинот на лекување го избира лекарот врз основа на тоа за кое заболување на тироидната жлезда се работи и колку е тешка состојбата, а има три главни опции: лекови, операција, терапија со зрачење и/или хемотерапија.

Лековите за болести на тироидната жлезда можат да се поделат во неколку категории. Првите се лекови кои ја спречуваат тироидната жлезда да произведува хормони, а се користат за лекување на хипертироидизам. Вториот вклучува лекови кои помагаат во лекувањето на симптомите на хипертироидизам, како што е брзиот пулс, но не ја третираат состојбата на самата тироидна жлезда. Третата група вклучува употреба на радиоактивен јод, кој ги оштетува клетките на тироидната жлезда, а се користи во лекување на хипертироидизам и рак. Четвртата група се вештачки форми на хормони за третман на хипотироидизам.

Операција или тироидектомија е хируршко отстранување на цела или дел од тироидната жлезда, а индикациите врз основа на кои се препорачува операција на тироидната жлезда се:

– бенигни и малигни тумори на тироидната жлезда

- нарушувања на секрецијата на хормоните, кои не можат да се регулираат со лекови

- сомнеж за малигно заболување кое не може со сигурност да се докаже

- зголемена тироидна жлезда

– притисок врз хранопроводникот и душникот поради зголемена тироидна жлезда

- козметички причини

Колку од вашата тироидна жлезда ќе биде отстранета за време на процедурата зависи од причината за операцијата. Можно е да се отстрани еден лобус, поголем дел или дури и целата тироидна жлезда.

Терапијата со зрачење и/или хемотерапијата се опции за третман за рак на тироидната жлезда. Двата типа на терапија ги убиваат клетките на ракот и го спречуваат нивниот раст.

Како да се грижите за здравјето на тироидната жлезда?

Не постои сигурен начин за спречување на болестите, затоа е исклучително важно да ги препознаете симптомите, да реагирате што е можно порано во однос на дијагностицирање на проблемот и на крајот, доколку е потребно, да одите на редовни контроли и да ја земате пропишаната терапија.

Сепак, она што можете да го направите за вашето здравје на тироидната жлезда е да бидете сигурни дека вашата исхрана содржи доволно јод.

Благодарение на јодизираната сол, повеќето луѓе веќе консумираат доволно јод, а внесот на јод може да се зголеми со конзумирање на храна што го содржи:

- сирење

– кравјо млеко

– јогурт

- јајца

- морска риба

- алги

– млеко од соја

- соја сос.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Здравје

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Read more

Три типови на рак што најтешко се дијагностицираат

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе