Кога е најдобро да појадувате за здраво срце?

Веројатно сме слушнале дека исхраната може да го подобри здравјето на нашето срце. Сепак, можеби не е важно само што јадеме, туку и кога го јадеме.

„За губење на тежината, најдобро е да се обидете да не јадете доцна навечер. Наизменичното постење може да помогне во тоа. Целта да се заврши со јадење до 17 или 18 часот може да биде многу корисно“, вели кардиологот д-р Мери Бранч.

Таа откри дека појадува секој ден во 7:45 часот, пред да почне со работа.

„Тоа помага да се постави мојот деноноќен ритам за тој ден“, рече таа. Оброк пред работа може да помогне во ефикасноста и продуктивноста. „На вашиот мозок му е потребна енергија за да работи добро“, истакнува д-р Бранч.

Времето за појадок што го избра д-р Бранч е исто така веднаш пред важен прекин, барем според една студија од 2023 година на повеќе од 103.000 возрасни лица. Истражувачите откриле дека луѓето кои појадувале пред 8 часот и престанале да јадат пред 21 часот имаат помали шанси за срцеви заболувања.

Освен тоа, не постои такво нешто како јадење „прерано“.

„Јадењето прерано не е проблем. Сè зависи од вашата рутина. Ако работите во 6 часот наутро, добро е да јадете порано“, објаснува д-р Бранч.

Сепак, важно е да се биде доследен, ако е можно. Најпрво, најважно е воопшто да појадувате.

реклама

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе