Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Факт е дека урамнотежениот појадок ни дава доза на одлична утринска енергија и го подобрува метаболизмот, нивото на гликоза во крвта, расположението и концентрацијата. Но, кога е најдобро време за појадок?

Според нутриционистката и поранешна атлетичарка Ријан Стивенсон, не постои универзално време од денот за појадок.

„Но, добро правило е да имате најмалку 12 часа помеѓу вечерата и појадокот. Затоа, ако сте завршиле со вечерата во 19:30, почекајте до 7:30 часот пред да појадувате", изјави таа.

Она што многумина го велат е дека оптималното време за појадок е помеѓу 7 и 9 часот наутро, во рок од еден час по будењето. Во овој период телото е подготвено да прими енергија и хранливи материи кои ќе го започнат метаболизмот и ќе обезбедат енергија за утринските активности.

Подолгиот временски интервал помеѓу оброците може да даде подобри резултати кога станува збор за здравјето на цревата и за забрзување на метаболизмот.

Што јадете е исто толку важно како и кога појадувате. Квалитетниот појадок богат со протеини, влакна и фитонутриенти е клучен. Ова ќе помогне да се регулира нивото на гликоза во крвта, енергијата и навиките за исхрана во текот на денот.

И избегнувајте сладок појадок. Крофните, белите пецива и некои житарици ќе ви ја зголемат гликозата во крвта, а потоа повторно ќе опаднат неколку часа подоцна, оставајќи ве чувство на тромавост и борба со мозочна магла.

Оброк богат со јаглехидрати, протеини и здрави масти обезбедува стабилна енергија и концентрација во текот на утрото.

Зошто да не се прескокнува појадокот?

Калориите се начин за мерење на количината на енергија што вашето тело ја добива од храната што ја јадете. Постојаното прескокнување на појадокот во основа значи дека внесувате помалку калории отколку што му треба на вашето тело, особено по спиење (постот) цела ноќ. Ова, пак, може да го „забави вашиот метаболизам, да го зголеми стресот и да го ослаби вашиот имунолошки систем“, вели Ријан. Едноставно кажано, нема да биде добро за вас.

За здрав појадок, изберете храна која е богата со хранливи материи и обезбедува долготрајна енергија, како што се:

Овесна каша со овошје и јаткасти плодови: Овесната каша е одличен извор на влакна и протеини, додека овошјето и јаткастите плодови обезбедуваат витамини, минерали и здрави масти.

Јајца и авокадо на интегрален леб: Овој оброк е богат со протеини, здрави масти и влакна и обезбедува долготрајна енергија.

Јогурт со мед и чиа семе: Јогуртот е одличен извор на калциум и протеини, додека чиа семето додава влакна и омега-3 масни киселини.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Здравје

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Read more

Трите најдобри додатоци за здрави црева, според нутриционист

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе