Кога е најдоброто време за секс: Дваесеттите, триесеттите години или?

Кога е најдоброто време за секс? Како го доживуваат луѓето сексот во дваесеттите години, а како во педесеттите години? Одговорите на ова прашање ги открива сексологот Трејси Кокс во новата книга „Добриот секс почнува во педесеттите“.

Според неа, за експериментирање идеални се дваесеттите години. Слободата и несигурноста се измешани кога некој е толку млад, односите често се прекинуваат и започнуваат нови. Сексуалниот нагон е многу силен.

Секс во тројка, секс со личност од ист пол, секс за една вечер, сето ова им паѓа на ум на луѓето во дваесеттите години. Но, тие се многу често несигурни бидејќи се фокусирани на изгледот, а не на задоволството.

„Не постои совршено тело. Ако сте добри во кревет, не значи само дека имате згодно тело туку и ентузијазам. Доколку по сексот не се чувствувате добро, тогаш сте спиеле со погрешна личност“, вели Кокс.

Кога се нешто повозрасни, односно во четвртата деценија, луѓето најчесто стапуваат во брак и тогаш настанува малку помирна фаза. Најмногу неверства се случуваат кај луѓето на овие години бидејќи не можат да замислат дека ќе спијат со истиот човек до крајот на животот.

Но, истовремено, луѓето се посигурни од претходно и подобро го познаваат своето тело. Иако некои жени имаат проблем со постигнување оргазам во текот на дваесеттите години, во триесеттите тоа не е проблем, бидејќи се поискусни и знаат точно да објаснат што сакаат од партнерот.

Четириесеттите години се пресвртни во сексуалниот живот. Концентрацијата е подобра, а физичкиот изглед е во втор план. Сексуалното либидо е силно, па и ситуацијата во кревет е добра.

Можеби е изненадување, но Кокс тврди дека сексот во педесеттите години е најдобар. Иако сексуалниот нагон почнува да опаѓа по менопауза, сексот може да биде одличен бидејќи жените се целосно опуштени.

„Децата се пораснати, кариерата ви е изградена, имате време да си посветите себеси. Сексот е тогаш побавен и поеротичен“, вели таа.

Што мислите вие, во кои години сексот е најдобар?

Тагови
реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Љубов и секс

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Пет начини на кои сексот ве разубавува

Read more

Бикот е верен, Лавот е внимателен: Какви се хороскопските знаци во љубовта?

Read more

Магазин

  • filter

Нацртано: Нега на собните растенија на преминот кон ладна сезона

Читај повеќе

Принцот Хари: Дури со Меган го сфатив проблемот со несвесната расна пристрасност

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Читај повеќе

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Читај повеќе

Дали се супермаркетите безбедни места во време на пандемија?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Бомбици од 3 состојки

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Читај повеќе

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Читај повеќе

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Читај повеќе