Кога ги јадете оброците може да влијае на слабеењето

А.С.
/ 30.01.2023 / 17:09

Не е секогаш лесно да ги јадеме главните оброци во денот секогаш во исто, однапред зацртано време, особено кога сме притиснати од обврски кои нè спречуваат да го правиме тоа.

Сепак, важно е да внимаваме кога јадеме за да се осигураме дека нашите тела ќе останат здрави што е можно подолго. Всушност, науката продолжува да ни покажува дека тајмингот на оброците може да влијае на нашите цели за слабеење, а конкретно дека јадењето подоцна во вечерните часови може да го отежне слабеењето, пренесува Eat This.

На пример, една неодамнешна мала студија објавена во списанието Clinical Endocrinology & Metabolism покажа дека оние кои вечерале во 21 часот наспроти оние кои го јаделе последниот оброк во 18 часот имале повисоки нивоа на шеќер во крвта следното утро, заедно со помала оксидација на маснотии.

Друга студија, објавена во списанието Nutrients, покажа дека јадењето подоцна во вечерните часови може да влијае на губење на тежината, бидејќи способноста на нашето тело да согорува калории може да биде помала ноќе отколку во остатокот од денот.

Една нова студија исто така покажа дека јадењето подоцна во текот на денот може да влијае на тоа како функционираат нашиот метаболизам и хормоните на гладот, што пак може да резултира со потешко губење на тежината.

Експертите откриле дека јадењето подоцна го зголемува чувството на глад, а во исто време ја намалува количината на енергија што се троши додека сме будни. Всушност, јадењето четири часа подоцна од вообичаеното влијае на нашето севкупно ниво на апетит и брзината со која согоруваме калории, како и складирање на маснотии и затоа потенцијалното губење на тежината.

Меѓутоа, експертите нагласуваат и дека секој човек има различна стапка на метаболизам и затоа има потреба од различен дневен внес на калории и сооднос на хранливи материи. Покрај правилното распоредување на оброците, најдобриот начин за слабеење (или спречување на ризикот од дебелина) е да јадете урамнотежена исхрана во редовни, постојани интервали.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Фит

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Read more

Пет причини зошто не губите килограми, а се трудите да слабеете

Read more

Кое е најдобро време да јадете јаглехидрати, како леб и тестенини?

Read more

Митови за вежбањето при бременост: Дали трудниците треба да вежбаат?

Read more
 

Магазин

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Читај повеќе
  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе