Кога ќе се сретнат Формула 1 и НБА

Ф1
Ф.З.
/ 21.10.2021 / 13:21

НБА и Формула 1 објавија соработка со која ќе се прослави 75-годишнината од НБА и враќањето на Ф1 во САД со претстојното неделно Гран при.

За таа цел Ф1 болидите ќе бидат обоени во боите на сите 30 НБА клубови. Потоа, денеска на ESPN ќе гостуваат Ф1 возачи кои ќе излезат на паркетот и ќе се напреваруваат во слободни фрлања. Друштво ќе им прават кошаркари од НБА кои ќе ги насочуваат како да го подобрат својот шут. Возачот кој ќе постигне најмноги кошеви од 10 фрлања ќе добие 20.000 долари кои ќе ги донира по негов избор.

Почнувајќи од утре на патеката „Америка“ во Остин, Тексас, после двегодипна пауза ќе се запалат моторите на Ф1 болидите кои не возеа во САД поради пандемијата.

Јубилејната 75-та НБА сезона веќе почна во вторникот вечерта, а НБА постепено објавува разни работи како дел од големата прослава.

Тагови
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Ф1

Ботас најбрз на вториот тренинг

Read more

Верстапен победи во Мексико и направи огромен чекор кон титулата

Read more

Верстапен: Подобро да се започне од третата отколку од втората позиција

Read more

Формула 1 потпиша договор со Кина до 2025 година

Read more
 

Спорт

Шкупи ја зголеми предноста, Брегалница откина бод во Струмица

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Читај повеќе

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Читај повеќе

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе