Кога ќе се знае судбината на Модриќ во Реал?

Лука Модриќ (38) има само месец и половина од договорот со Реал, а клубот сè уште не му понудил продолжување.

Во исто време, клубови од Америка и Арабија се обидуваат да го примамат со раскошни понуди. Мадридски AS открива дека Модриќ одлучил каде сака да ја продолжи кариерата. Имено, и покрај тоа што на почетокот на следната сезона ќе наполни 39 години, пензија не му паѓа на памет.

„Што се однесува до Модриќ и Реал, играчот одлучи. Неговиот ‘сомнеж’ е ‘да или да’. 100 проценти сака да остане во Реал. Толку е посветен на клубот што прифаќа да биде резерва, а парите воопшто не му се важни. Толку е среќен во клубот и во Мадрид. Сега сè зависи од Реал.“

Хрватската легенда на Реал освои сè во Мадрид. Меѓу другото, пет европски, четири шпански титули и два Купа на кралот и Златната топка. Тој одигра 531 натпревар, постигна 39 и асистираше за 86 гола. Тој е обожуван од соиграчите и навивачите, а последниве години поради напредната возраст ги продолжуваше договорите само на една сезона.

Анчелоти откри кога ќе се знае дали чувствата се взаемни

Во тековната сезона тој е главно резерва, но со значаен придонес, како стартер, така и како доаѓа од клупата, во походот на Реал да ја освои Ла Лига и да стигне до финалето на Лигата на шампионите.

Иако беше во стартниот тим само 22 натпревари, успеа да постигне 2 гола и да асистира за 8 од нив.

Карло Анчелоти не му даде ниту една минута на Модриќ во синоќешното прегазување на Алавес (5:0) во првенствениот натпревар, по што на новинарско прашање што ќе прави со двете легенди на кои им завршуваат договорите, објави важна вест.: „Модриќ и Крос? Клубот и играчите ќе зборуваат за својата иднина по финалето на Лигата на шампионите.“

Тој натпревар е на 1 јуни на Вембли каде Реал и Борусија Дортмунд ќе го решаваат европскиот шампион.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Фудбал

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Read more

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Read more

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Read more

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе