Кога најмногу уживаме во сексот?

Има многу митови поврзани со сексот и сексуалното уживање, а еден од нив е дека адолесцентите имаат најлуд секс, а средовечните луѓе најздодевен.

Меѓутоа, истражувањата го докажуваат токму спротивното. Имено, луѓето на 50-тина години имаат најзабавен секс и најмногу уживаат во сексот!

Ова го потврдуваат и резултатите од анкетата што ја спроведе порталот Trojan во која учествуваа 2.400 луѓе на возраст од 40 до 59 години.

Речиси две третини од луѓето опфатени во анкетата рекле дека уживале во последното сексуално искуство и дека редовно имаат сексуални односи.

Дури 63% од испитаниците додале дека на таа возраст се чувствуваат најопуштено и повеќе сакаат да експериментираат отколку кога биле десет години помлади.

„Постои верување и перцепција дека со годините сексот станува сѐ помалку важен, помалку пријатен и генерално поредок“, вели доктор Робин Милхаузен, кој учествуваше во истражувањето.

Во едно поново истражување на компанијата Lumen, се открива дека луѓето на 50-тина години одлучуваат да имаат секс со нов партнер во првите три состаноци.

Според ова истражување, на 50-тина години сексот трае околу 25 минути и се менуваат три пози, од кои најчеста е мисионерската. 

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Било каква чкртаница и гласачкото ливче е неважечко

Read more

Љубов и секс

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Љубов или навика: Проверете дали уште има емоции во вашата врска

Read more

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Магазин

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе