Кога официјално ви се здосадува од секс?

Според најновите истражувања, мажите и жените не гледаат исто на сексот во врска и има разлика меѓу партнерите кога им се здосадува од секс во врската.

На жените во долги врски не им е нешто многу дојдено до секс, за разлика на оние во пократки врски. Интересно е што резултатите не го покажале истото кога се мажите во прашање: нивната заинтересираност за сексот со истата жена не се менува со тек на време.

Во истражувањето на Универзитетот на Саутхемптон, во кое учествувале 11.508 испитаници, резултатите покажаа дека 34% од жените губат интерес за секс по една година врска, во споредба со само 15% од мажите.

„Нашите сознанија нѐ натераа да продреме подлабоко во оваа тематка и да одговориме на прашањето зошто жените губат интерес за секс во долга врска, особено зошто за жените, квалитетот и должината на врската, но и комуникацијата со партнерот се пресудни за нивната заинтересираност за сексот.

Во истражувањето учествувале 6.669 жени и 4.839 мажи кои имале само еден сексуален партнер во изминатите 12 месеци.

Интересно е што на жените им било многу полесно да зборуваат за сексот отколку на мажите.

Истото истражување покажало дека жените во средни години се најнезадоволни од нивниот сексуален живот, а за најголем „убиец“ на страста во бракот ги наведуваат децата.

реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Љубов и секс

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Парови од пеколот: Хороскопски знаци кои не можат да функционираат во врска

Read more

Каков секс сакаат највеќе мажите постари од 40 години, а каков помладите?

Read more

Кога официјално ви се здосадува од секс?

Read more
 

Магазин

Намирници кои го зајакнуваат имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Читај повеќе

Полна месечина во Риби - како ќе влијае на вашиот знак?

Читај повеќе