Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Дејвид Миченер (89) починал откако девет месеци земал прекумерни дози на витамин Д.

„На пакувањето немаше предупредување за несаканите ефекти од додатокот на витамин Д или детали за ризиците. Според мене, постои ризик од повеќе вакви случаи во иднина доколку нешто не се преземе“, се вели во извештајот на судскиот лекар.

Пост пишува дека извештајот од обдукцијата покажал дека нивото на витамин Д во телото на несреќниот човек било 3880, што е максималното ниво што може да се забележи. Харвард препорачува возрасните да го задржат нивото на витамин Д на 30.

Во однос на дозата, 600 меѓународни единици (IU) е препорачаната количина за повеќето возрасни. Земањето 60.000 или повеќе IU дневно неколку месеци може да предизвика предозирање, според Клиниката Мајо.

Миченер првпат се појавил во болница со хиперкалцемија, или високи количини на калциум во телото, што обично е предизвикано од високо ниво на витамин Д.

Покрај вишокот на витамин Д, кај мажот е откриена и конгестивна срцева слабост, хронична бубрежна инсуфициенција, хиперкалцемија и исхемична срцева болест. Сепак, поради високите нивоа на пронајден витамин Д, лекарот предупреди дека „витаминските додатоци може да имаат потенцијално многу сериозни ризици и несакани ефекти доколку се земаат во прекумерни количини“.

Витаминот Д е важен за повеќе функции на телото и е најодговорен за помагање на телото да го апсорбира калциумот. Исто така, игра важна улога во имунолошкиот систем и здравјето на мускулите и нервите на телото. Луѓето можат да добијат витамин Д од храна, сончева светлина или додатоци, но многумина страдаат од недостаток, особено во зимските месеци.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Здравје

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Кардиолог откри кое сирење е одлично за здравјето на срцето

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе