Кога Volkswagen ќе ја надмине Tesla?

Volkswagen сака да стане најголемиот светски произведувач на електрични автомобили во 2025 година.

Германскиот автомобилски гигант неодамна ја претстави својата стратегија за наредниот период и соопшти дека до 2030 година очекува половина од продадените автомобили на светскиот пазар да бидат електрични автомобили со батерии.

Пред да се случи тоа, Volkswagen сака да ја престигне Tesla до 2025 година и да стане најголемиот светски произведувач на автомобили на струја, пренесува Reuters.

Оваа проценка е оптимистична со оглед на тоа дека во 2020 година електричните автомобили учествуваа со само 3% во глобалната продажба.

„Поставивме стратешка цел да станеме светски лидер на пазарот на електрични автомобили и на добар пат сме да го направиме тоа“, рече извршниот директор на VW групацијата, Херберт Дис.

За да го остварат тоа, сите автомобили од групацијата мора да преминат на механичка платформа за електрифицирани автомобили, а постепено ќе ги укинат платформите кои ги користат моделите со СУС мотори.

Тагови
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Авто новости

Наследникот на Punto пристигнува во 2023

Read more

Дали паѓа во вода последниот аргумент против електричните автомобили?

Read more

Renault го претстави ограничениот модел Clio Lutecia

Read more

Како да препознаете дали на бензиската пумпа ви точат штетно гориво од „последните резерви“?

Read more
 

Автомобили

Наследникот на Punto пристигнува во 2023

Читај повеќе

Дали паѓа во вода последниот аргумент против електричните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мистеријата е откриена: Пристигна Aprilia Tuareg 660

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави ограничениот модел Clio Lutecia

Читај повеќе

Како да препознаете дали на бензиската пумпа ви точат штетно гориво од „последните резерви“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијан возач заспа возејќи Tesla, автомобилот му го спаси животот

Читај повеќе

Насмеј се, ќе те сликаат за казна од 240 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS3 Sedan постави нов рекорд на патеката во Нирбургринг

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските мајстори со нов подвиг: Направија дизел мотор да работи на бензин

Читај повеќе