Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

На 29 јуни, Сатурн преминува во ретроградна фаза во знакот Риби, што ги симболизира нашите длабоки, не секогаш свесни емоции.

Во астрологијата, ова соѕвездие е одговорно за фантазиите, несвесното и поврзаноста со Бога, а кога Сатурн се движи низ него, нè принудува да го прилагодиме фокусот и потрезвено да гледаме на се што нè „допира“. Пресвртот на секоја планета е, пред сè, повторување на лекции и ситуации низ кои сме „прелетале“ и сме решиле да ги изгубиме од вид.

Овој пат транзитот на Сатурн ќе се одвива од 29 јуни до 15 ноември. Тоа значи дека од 19 март до 8 јуни бевме соочени со доживување на оние емоции кои можеби не вознемируваа - запомнете што особено ве трогна пролетта. Веројатно сте ги „проживеале“ тие ситуации пребрзо и не сте размислувале за вашите чувства толку длабоко како што бара Сатурн.

Факт е дека оваа планета владее со јасност и рамнотежа, така што нејзината ретроградна фаза може да помогне да се открие некои емоционални прашања поврзани со духовниот раст.

На пример, ако не сте задоволни со нешто во врската, тогаш ќе мора да се соочите со потребата од длабоки разговори со партнерот. Ако сте во љубовен триаголник, тогаш нивото на вашите грижи всушност може да биде уште полошо поради свесноста за вашата осаменост.

Што да се прави во врска со тоа? Прифатете ја неповратноста на промените што треба да ги иницирате. Сатурн во Риби е заминување од празното, така што многу луѓе ќе донесат одлуки за раскинување или прекинување на врските за време на ретроградниот период.

Рибите се знакот на духовноста, а Сатурн е планетата на кармичките лекции. Нејзината ретроградна фаза ќе бара духовна свест од нас, кога вашата вера и скриените фантазии ќе излезат на површина. Во Тарот, Сатурн во Риби е Осумка пехар. Цитат од оваа карта: „Заминувам одовде бидејќи ова место или врска повеќе не ме исполнуваат. Верувам дека ќе најдам нешто што ме прави емотивно среќен/среќна. Им верувам на моите чувства, тие ме водат напред“.

Ретрограден Сатурн во Риби и помрачување на 18 септември

Ако летниот период на ретрограден Сатурн ќе нè врати на семејните контакти и ќе се фокусира повеќе на семејните работи и прашањата за недвижнини, тогаш на есен нè очекува вистинска емотивна бура.

Факт е дека на 18 септември за прв пат по 9 години ќе има помрачување во Риби во кое ќе учествува Сатурн.

Кога ретроградна планета учествува во помрачување, се чини дека целосно го враќа човекот назад во времето и му дозволува да го види она што не сакал да го забележи. Извесна лична емоционална непријатност, болка, страдање и чувство на осаменост ќе излезат на површина, но има и моќна терапија. Ова е случај кога Сатурн може да внесе важен пријател, психолог, учител или далечен роднина во животот на секој човек, дијалози кои ќе станат „храна“ за душата.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе