Кои автомобили се најквалитетни по поминати 100.000 километри?

Магазинот Auto Bild спроведува маратонски тестови на автомобили со поминати 100.000 километри. После тоа, експертите од Dekra ги расклопуваат сите автомобили и бараат и најмали грешки.

Списокот на најдобрите изгледа вака:

10 VW Golf Sportsvan 1.4 TSI Highline

Без проблеми по поминати 100.000 км, па тестот беше продолжен на 150.000 км - речиси и да нема проблеми освен некои ситници (на пр. кука за приколка).

9 Toyota Prius IV

Технологијата е одлична, внатрешноста е како нова, само блага 'рѓа во шуплините на каросеријата.

8 Mercedes А 220 d

По завршувањето на тестот за издржливост нема сериозни недостатоци.

7 Mazda CX-5 Skyactiv-D 184 AWD

Само мали недостатоци, корозија под облогата на багажникот.

6 Suzuki Swift Sport

Првата (безопасна) 'рѓа се појави на страничните столбови при расклопување; инаку без дефекти.

5 Audi A4 Avant

Ентериерот, завршната обработка, технологијата: Audi речиси и да нема слабости.

4 Seat Ateca 1.4 Eco TSI Style

Тестерите се пожалија дека седиштата може да бидат поудобни при долги патувања; инаку без грешки. Сè уште се чека Dekra да го демонтира (тестот на издржливост е продолжен).

3 Audi A6 Avant 40 TDI S tronic

Сензорот за паркирање води до чести пораки за грешка, нема други слабости.

2 BMW Z4

Без никакви проблеми, без непланирани посети на автомеханичар, речиси без абење по 100.000 поминати километри. Расклопувањето исто така не покажува никакви недостатоци и само мало абење

1 Audi A3 Sportback g-tron

Погон на природен гас: ниту еден автомобил не е посигурен од ова Audi, 100.000 км без дефекти и оштетувања, дури и по демонтирањето, А3 не покажува слабости.

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Авто новости

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Read more

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Read more

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Read more

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Read more
 

Автомобили

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Читај повеќе

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Читај повеќе

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше Mercedes GLE за 2023

Читај повеќе

Range Rover Velar доби редизајн

Читај повеќе

Како правилно да ги чувате летните гуми за време на зимата?

Читај повеќе

Заврши растот на цените на половните возила

Читај повеќе

Кои се најсигурните автомобили во кои возачите имаат доверба?

Читај повеќе