Кои биле древните Палестинци?

Конфликтот помеѓу Евреите и Палестинците можеби последниов век е разгорен, но тој датира уште од дамешни времиња.

На територијата каде што денеска е Појасот Газа многу одамна живеел народот наречен Пелесет, од 12 до 7 век пред новата ера. Живееле распослани во пет градови и тоа Ашдод, Ашкелон, Екрон, Гат и Газа. Старите Грци овој народ го нарекувале Филистинци, а нивната земја Филистија (Φιλισταίοι). Токму од старогрчки доаѓа денешното име Палестина.

Околу Филистија уште тогаш живееле Евреите кои биле во постојан конфликт со Филистинците, особено кралствата Јудеја и Израел.

Но, Филистинците не биле домородно население во Филистија. На пример, градот Газа бил изграден уште пред нивното доселување и тоа од старите Египѓани. Филистинците биле дел од морски народ кој со моќна флота жарел и палел низ Медитеранот пред конечно да се насели во Израел и да стане Филистија. Во тоа време во Израел живеел народот Ханан, кој се смета за претходник на Евреите.

Да биде заплетот уште позамрсен, Филистинците се измешале со дел од Хананците. А, воедно, во повеќе наврати Филистинците и Евреите биле и сојузници и војувале едни покрај други.

Останува непознато од каде всушност дошле Филистинците. Засега историчарите немаат одговор, а најприфатлива хопотеза е дека биле од островот Крит. Еден од проблемите е што премногу малку се знае за нивниот јазик бидејќи по населувањето во Израел го прифалите јазикот на народот Ханан, кој бил семитски јазик.

Remote video URL
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Чек дис аут

Руски измамници продаваат уреди за „дечипирање“ од вакцината против ковид

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Работа од дома, фејлови со мачки

Read more

Што ќе се случи со мегаградовите ако се стопи целиот мраз на Земјата?

Read more
 

Магазин

Астролозите велат дека 30 ноември е најбаксузниот ден во годината

Читај повеќе

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Читај повеќе

Руски измамници продаваат уреди за „дечипирање“ од вакцината против ковид

Читај повеќе

Студија: Бебињата развиваат смисла за хумор во првиот месец од животот

Читај повеќе

Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Читај повеќе

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе