Кои бои на автомобили најдобро ги прикриваат гребаниците?

Црните автомобили изгледаат најлуксузно, но бараат најмногу одржување.

Трендовите во автомобилската индустрија често се менуваат, а боите не се исклучок. Според последниот извештај, белата е најпопуларна боја во светот со застапеност од 34%. По нив следат црната (21%) и сивата (19%), а дури потоа следуваат сребрена и сина со учество од 8%.

Ако ја погледнеме само Европа, трендовите се малку поинакви. Европа е единствениот континент каде сивата боја е најпопуларна, со учество од 27%. На второ место е црната боја (22%), а само на трето е белата боја (21%), која го држи првото место во рангирањето на популарноста на сите други континенти.

И додека се очекува дека црната е првиот избор на луксузните автомобили, донекаде е изненадувачки што белата е најпопуларна боја во сегментот SUV.

Посветлите нијанси повеќе простуваат

Општо прифатена е идејата дека темните, а особено црните автомобили изгледаат поелегантно, но сопствениците за тоа плаќаат висока цена поради потребата постојано да се мие и полира автомобилот. Да не зборуваме дека на ваква кола секое, дури и најмало оштетување, веднаш паѓа во очи.

Според неодамнешниот годишен извештај на Axalta, навистина излегува дека оштетувањата и гребаниците на автомобилите се најмалку видливи на светлите нијанси. Белата боја и светлите нијанси на сиво на сонце подобро ја кријат нечистотијата, но и помалите гребнатини. Темните нијанси, особено црните, не поднесуваат ни најмала количина прашина.

Боја на годината

Axalta избира и боја на годината. Во текот на 2022 година, тоа беше нијанса на Royal Magenta, која го нагласува луксузот со висока доза на елеганција. За 2023 година изборот падна на нијансата Techno Blue која има за цел да го нагласи ритамот на денешниот животен стил, но и преминот од реалниот во виртуелниот свет.

„Овогодинешната боја е живописна и зрачи со позитивност“, рече Хади Авада, виш потпретседател за глобална мобилност во Axalta.

Remote video URL
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Авто новости

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Објавени првите детали за електричниот Renault 5

Read more

Во кои држави ќе платите највисоки казни за сообраќајни прекршоци?

Read more

Првиот хибриден суперавтомобил: Lamborghini Revuelto „грми“ со 1.001 КС

Read more
 

Автомобили

Познати цените за новите Москвич модели

Читај повеќе
  • play_arrow

Škoda работи на автомобил за дигитални номади

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите детали за електричниот Renault 5

Читај повеќе

Во кои држави ќе платите највисоки казни за сообраќајни прекршоци?

Читај повеќе

Првиот хибриден суперавтомобил: Lamborghini Revuelto „грми“ со 1.001 КС

Читај повеќе

Како да направите пролетна генералка на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Дали сте за зголемување на максималната брзина на автопатите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Читај повеќе
  • play_arrow

Renault го претстави новиот Espace

Читај повеќе