Кои фудбалери во Ла Лига имаат највисоки плати?

Објавен е список со платите на фудбалерите од шпанска Ла Лига.

Еден Азар ќе биде најплатениот фудбалер оваа сезона во шпанската Примера. Белгискиот фудбалер за една година ќе заработува 15 милиони евра нето (бруто повеќе од 31 милион евра), или околу 290.000 евра неделно. Азар пред три години пристигна во Реал за 115 милиони евра и не ги оправда вложените пари, одигра само 66 натпревари и постигна 6 гола.

Јан Облак, 29-годишниот голман на Атлетико Мадрид заработува 12 милиони евра по сезона, половина милион повеќе од најдобриот играч на Реал, Карим Бензема. Следуваат дефанзивецот на Реал, Дејвид Алаба (10,8 милиони евра нето по сезона), играчот од средниот ред на Барселона, Серхио Бускетс (10,5 милиони евра) и Тони Крос од Реал (10,5 милиони евра). Антоан Гризман (Атлетико), Винисиус Жуниор (Реал) и Жорди Алба (Барселона) имаат годишна плата од 10 милиони евра.

Најплатените топ 10 ги заокружува 36-годишниот капитен на хрватската репрезентација Лука Модриќ, кој според Capology има плата од 9,4 милиони евра во Реал.

Роберт Левандовски, новиот играч на Барселона, потпиша тригодишен договор со кој ќе заработува 9 милиони евра по сезона, исто како и новиот стопер на Реал, Антонио Ридигер, кој пристигна на слободен трансфер од Челси.

Тагови
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Фудбал

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Read more

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Read more

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Read more

Мбапе ќе игра со скршен нос

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе

Мбапе ќе игра со скршен нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Читај повеќе
  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе