Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Есента е период кога уживаме во топли и ароматични напитоци и различни чаеви. Но, иако мислиме дека не постои некоја филозофија околу подготовката и пиењето чај, сепак реалноста е малку поинаква.

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни?

Не треба вреќичката чај предолго да стои во шолјата

Можеби некому ова му звучи бесмислено, но имајте на ум дека мало невнимание може да има и несакани ефекти кои ќе ги почувствувате во устата и вкусот.

Колку подолго чајот се натопува, станува погорчлив. Виновник за тоа е танинот што се наоѓа во листовите чај, а се ослободува по неколку минути инфузија. Овие полифеноли можат да предизвикаат сувост во устата.

Не треба да го пиете чајот скоро оладен

Ако случајно заборавите на вашата шолја чај, подобро е да ја истурите течноста отколку да ја испиете по неколку часа. Кинеско истражување покажа дека црниот чај со текот на времето може да стане отров, особено ако се пие следниот ден или дури и неколку часа по подготовката.

Оксидирајќи во допир со воздухот, танинот може да предизвика создавање микроскопски габи, невидливи со голо око, кои ќе продолжат да се развиваат без вие да бидете свесни за тоа. Иако не е смртоносно, сепак е подобро да избегнувате внесување токсини кои дополнително можат да го оптоварат вашиот црн дроб, пишува Grazia.

Тагови
реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе