Кои грешки ги правите при миење на косата?

Б.С.Б.
/ 26.03.2021 / 11:52

Миењето на косата кај повеќето луѓе изгледа прилично слично. Ја миеме косата со шампон, потоа ставаме регенератор и ја плакнеме. Но, тоа можеби не е најдобриот начин за нега и хигиена на косата, пишува The Smart Local.

Кои пет грешки треба да ги избегнувате?

1. Миење на косата со премногу топла вода

Многу топлата вода го опушта телото, но не е баш добра за косата, па ни за кожата. Врелата вода ги отвора надворешните кутикули и на тој начин се суши косата и ја прави склона на кршење. Во текот на миењето на косата користете млака вода со цел производите што ги користите подобро да бидат впиени.

Како последен чекор се препорачува плакнење со студена вода, за заштитниот слој повторно да се затвори. Така косата ќе изгледа посјајна.

2. Ја миете само еднаш со шампон

Тоа не е доволно да за се отстранат нечистотиите кои со денови се собирале на влакната. Затоа, пред употреба на регенератор, потребно е и по втор пат добро да ја измиете косата.

3. Масирање со прсти

Масирањето е пријатно, но не е корисно. На тој начин со ноктите може да го оштетите заштитниот слој на влакната и да предизвикате воспалителни реакции. Резултатот може да биде чешање со што уште повеќе ќе ја гребете кожата. Наместо тоа, масирајте ја кожата со врвот на прстите.

4. Расчешлување на мокра коса

Еден од првите чекори кои многумина ги прават е расчешлување на мократа коса. Иако ова не е толку лошо, важно е да водите сметка за тоа каква четка за коса користите, косата е особено чувствителна кога е мокра.

5. Сушење на косата со пешкир

Уште една грешка е сушење на косата со пешкир, со оглед на фактот дека косата е  особено чувствителна кога е мокра. Нејзино посилно триење со пешкирот може да го отстрани заштитниот слој и да ја прави кршлива. Ако е можно, оставете косата сама да се исуши или нежно истиснете го вишокот вода наместо да ја триете меѓу прстите.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Стил

Аманда Горман е првата поетеса на насловната на Vogue

Read more

Доза магија во колекцијата „Храбар нов свет“ на АЛШАР

Read more

Луција Јаворчекова, од шампионка во велосипедизам до ѕвезда на Instagram

Read more

Путин прогласен за најсекси маж во Русија

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои важат за најљубоморни

Читај повеќе

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе