Кои грешки најчесто ги правиме при складирање на зимските гуми?

Доколку се чуваат долго време на висока температура, над 25 степени Целзиусови, гумите ќе се исушат и ќе испукаат.

Со доаѓањето на летото, многумина имаат проблем каде и како да ги складираат зимските гуми. Луѓето често ги чуваат на отворено бидејќи немаат простор во гаражата или подрумот.

Правилното складирање на зимските гуми е многу важно. Ако имате гуми на бандажи, тие треба да се закачат на ѕид или да се наредени една врз друга, според советите на Норвешката асоцијација на увозници на гуми.

Ова ќе спречи да се издишат гумите.

Три работи во голема мера придонесуваат за влошување на гумите: топлина, светлина и влага. Затоа, гаражниот ѕид е можеби најмалку погодното место.

Температурата е еден од најважните фактори. Доколку се чуваат долго време на висока температура, над 25 степени Целзиусови, гумите ќе се исушат и пукаат, а во неизолирана гаража такви температури, ако не и повисоки, често се бележат во лето.

Најдобрата температура за гумата е 10-15 степени Целизусови.

Исто така, силната сончева светлина или светлината на ламбата што испушта многу УВ зрачење е исто така штетна за гумите.

Тоа значи дека гумата побрзо старее, станува потврда и ги губи своите својства побрзо од вообичаено.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе