Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Истражувањето е спроведено на модели стари десет години.

Појдовна точка за годишните извештаи на германскиот автомобилски клуб ADAC се повиците за помош на пат. Резултатот е евалуација, која претставува конверзија на бројот на повици за помош на пат во 1.000 примероци од одреден модел регистриран во Германија во дадена година. Ова е значајна разлика од извештајот што го објавуваат TUV или Dekra, а кој се базира на резултатите од задолжителните технички прегледи.

Врз основа на добиените резултати, ADAC направи ранг листа на десетте најпроблематични компактни модели стари 10 години, односно возила од 2012 година, чија стапка на дефект беше проценета како просечна, висока или многу висока.

Моделите се рангирани од 10-то место (најмалку проблематичен), до прво (модел со најголем број дефекти).

10. Volkswagen Golf

Стапка на дефекти за 2012 година: 20,3 (просек)

9. Mercedes A klass

Стапка на дефекти за 2012 година: 20,9 (просек)

8. Renault Megane

Стапка на дефекти за 2012 година: 21,1 (просек)

7. Škoda Octavia

Стапка на дефекти за 2012 година: 22,9 (просек)

6. Toyota Auris

Стапка на дефекти за 2012 година: 24,3 (просек)

5. Opel Astra

Стапка на дефекти за 2012 година: 25,0 (висока)

4. Ford Focus

Стапка на дефекти за 2012 година: 28,4 (висока)

3. Hyundai i30

Стапка на дефекти за 2012 година: 29,3 (висока)

2. Kia Cee'd

Стапка на дефекти за 2012 година: 31,0 (многу висока)

1. Peugeot 308

Стапка на дефекти за 2012 година: 33,1 (многу висока)

Какви се вашите искуства со овие половни автомобили?

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Авто новости

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе