Кои лекови предизвикуваат алергиска реакција ако се изложувате на сонце?

Пиењето некои лекови може да предизвика алергиска реакција на кожата во контакт со УВ зраци, па затоа треба да се избегнува изложување на сонце.

Луѓето кои се на антибиотска терапија треба целосно да избегнуваат сончање, вели дерматологот Марија Буљан.

Хормоналниот статус, како што објаснува таа, е познато дека влијае на пигментацијата на кожата, затоа жените кои земаат хормонална контрацепција или хормонско-заменска терапија треба особено да внимаваат на изложувањето на сонце.

„Ваквата терапија, како и некои лекови кои се земаат, на пример, поради дијабетес, ја сензибилизираат кожата на УВ зрачење, па може да се појави чешање, кафеави дамки, па дури и да побелее кожата на места, т.е. целосно да го изгуби пигментот. Пред изложување на сонце, не е препорачливо да користите козметика како дезодоранс, парфем и шминка. Хемиските супстанции кои се дел од ваквите препарати во допир со УВ зраците може да предизвикаат алергиска реакција или појава на пигментација на кожата која исклучително тешко се отстранува“, советува дерматологот.

Пиењето на овие лекови со истовремена изложеност на сонце може да доведе до фототоксична реакција. Имено, кога лекот, зајакнат со дејството на сонцето, се активира и ја оштетува кожата или доаѓа до фотоалергиска реакција - кога сончевата светлина ја менува структурата на лекот, кој имунолошкиот систем го препознава како туѓо тело и предизвикува алергиска реакција проследена со воспаление и егзема на кожата.

Вообичаено правило е дека пациентите кои земаат лекови треба да бидат претпазливи при изложување на сонце, да го земаат лекот навечер за да се апсорбира во текот на ноќта или целосно да избегнуваат сончање.

Повеќе од педесет лекови може да предизвикаат алергиска реакција

Познато е дека повеќе од педесет лекови комуницираат со сонцето. Меѓу нив се и антимикробни лекови (ципрофлоксацин, левофлоксацин, доксициклин, комбинација од сулфаметоксазол и триметоприм), антихистаминици за третман на алергии (дифенхидрамин), лекови за срцеви заболувања (амиодарон, нифедипин, дилтиазем, еналаприлемидими), хидрохлоротиазид), антихипертензиви (дилтиазем, еналаприл), статини (флувастатин, правастатин), антидепресиви (амитриптилин), нестероидни антиинфламаторни лекови (напроксен, пироксикам), хипогликемици (деривати на сулфонилуреа - глибенкламид), лекови (анти-изинорет)...

Покрај витаминот А и Б6, кантарионот и алгите од хлорела исто така може да предизвикаат осип доколку се земаат со изложување на сонце. Познато е дека и парфемите можат да имаат таков ефект.

Доколку дојде до реакција, ладни облоги и локални кортикостероиди можат да помогнат, а доколку осипот не помине, треба да се обратите на лекар.

Важно е да бидете добро информирани за тоа кои лекови можат да предизвикаат реакција на сонце. Фармацевтот ќе ве советува дали лекот што ви е препишан е фотосензитивен.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Здравје

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Read more

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Read more

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more
 

Магазин

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Читај повеќе

Кое е најдоброто време да им ставите вода на растенијата во лето?

Читај повеќе

Астро анализа: Дали нè очекува црн финансиски август?

Читај повеќе

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Читај повеќе

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе