Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Кафето е одлично за дополнителна енергија наутро или за да го надминете заморот среде работниот ден. Досегашните истражувања покажаа дека постојат многу придобивки од пиењето кафе.

Фото: Билјана Стефановска-Богоеска
Фото: Билјана Стефановска-Богоеска

Утврдено е дека го намалува ризикот од рак на простата, помага во одржување на здравјето на срцето и помага при губење на тежината.

Но, за некои луѓе, кафето всушност може да има повеќе негативни отколку позитивни несакани ефекти. На пример, може да забележите дека кафето понекогаш ве прави вознемирени или нервозни, а во некои случаи може да ве натера да одите во тоалет повеќе од нормално, велат експерти.

Со цел подобро да разбереме дали кафето е добар избор за нас или не, нутриционистите открија кои луѓе треба да избегнуваат или барем да го намалат пиењето кафе за да си го зачуваат здравјето.

Според Eat This, Not That луѓето кои треба да престанат да пијат кафе се оние кои имаат синдром на нервозно црево, глауком, хиперактивен мочен меур, аритмија, проблеми со спиењето (особено несоница), високо ниво на анксиозност или склоност кон напади на паника, дијареа, епилепсија и ГЕРБ.

Секоја од овие состојби значително се влошува со консумирање кафе, а тоа е особено случај со хроничните болести кои се опасни сами по себе, како епилепсија или неправилно чукање на срцето.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Здравје

Колку време треба да ги четкате забите?

Read more

Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Read more
 

Магазин

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе
  • play_arrow

Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Читај повеќе