Кои луѓе никогаш не смеат да јадат црвено месо?

Многу студии досега покажаа дека редовното консумирање црвено месо е поврзано со зголемен ризик од развој на висок холестерол и висок крвен притисок, што и двете можат да доведат до срцеви заболувања, како и развој на одредени видови на рак.

Како што е соопштено од Eat This, некои студии дури откриле дека прекумерното внесување црвено месо го зголемува ризикот од развој на дијабетес и дури може да го скрати животниот век.

Иако е разбирливо дека повременото консумирање црвено месо нема да резултира со вакви негативни последици, сепак диететичарите предупредуваат дека одредени групи луѓе не треба да јадат ваков вид месо, туку максимално да го избегнуваат.

Овие групи се препорачува никогаш да не јадат црвено месо:

  • луѓе кои имаат висок холестерол
  • луѓе со болести на срцето или циркулаторниот систем
  • луѓе со напредна бубрежна болест
  • луѓе со семејна историја на рак на дебелото црево.
Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Здравје

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Read more

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Read more

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе